Финска и Естонија бараат од европските држави да не им издаваат туристички визи на Русите

Од:

Естонија и на Финска ги повикаа европските држави да не издаваат туристички визи за Русите, нагласувајќи дека не треба да им биде овозможено да летуваат во европските летувалишта додека руската армија ја напаѓа Украина.

dobivaj vesti na viber

Естонската премиерка Каја Калас на Твитер напиша дека „посетата на Европа е привилегија, а не човеково право“ и оти е време да бидат запрени туристите од Русија.

Финската премиерка Сана Марин изјави за финските медиуми дека не е во ред Русија да врши агресија на европско тло, а истовремено Русите да живеат нормално и да патуваат низ Европа.

Естонија и Финска се членки на ЕУ и се граничат со Русија. ЕУ ги прекина сите летови за Русија, но Русите се уште можат да влезат во тие земји по копнен пат, а потоа авионски да патуваат низ Европа.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Поради заканите од Путин, Естонија најави мобилизација на резервисти

А1он

Бројот на Руси кои влегуваат во Финска е двојно зголемен, наскоро ќе се ограничи

А1он

ВИДЕО: По најавата на Путин за мобилизација, во Финска влегоа речиси 5.000 Руси

А1он

Граѓаните на Русија или Белорусија кои живеат во Естонија ќе мора да го предадат целото оружје што го поседуваат

А1он

Финската енергетска компанија пред банкрот поради високите цени на струјата

Ана Ололовска

Данска и Франција за ограничување на поскапувањето на енергенсите