Финска е отсечена од руската електрична мрежа

Од:

Фингрид, финскиот национален мрежен оператор, потврди за Скај њуз дека веќе нема струја од Русија. Реима Паивинен, потпретседател на Фингрид, изјави дека се „убедени оти нема да има големи проблеми“ и се очекува Шведска да помогне.

dobivaj vesti na viber

Електричната енергија од Русија сочинува околу 10% од вкупната потрошувачка на Финска. Ова дојде откако Финска најави дека ќе поднесе барање за членство во НАТО.

Би можело да ве интересира

Кулеба: Ќе притиснам за шестиот пакет санкции против Русија, мора да го вклучи и ембаргото на нафтата

Ана Ололовска

Мекдоналдс ги продава рестораните во Русија поради војната во Украина

Украинец: Русите пукаа во мене, па ме закопаа жив

Ана Ололовска

Конгресот на САД ќе се обиде до август да го ратификува зачленувањето на Финска во НАТО

Ана Ололовска

ВО ЖИВО: Огромна вежба на НАТО, Украина се подготвува за руски напад во Донбас

Ана Ололовска

Австриски министер: Пакетот санкции против Русија готов деновиве

Ана Ололовска