Фиџи воведе карантин откако по една година е регистриран прв случај на Ковид-19

Од:

На Фиџи по една година е регистриран случај на Ковид-19 поради што на граѓаните им е наредено да останат дома, ништо нема да работи, а достапни ќе бидат само здравствените услуги.

Вирусот е откриен кај 53-годишна жена. Таа е прва заболена од април минатата година.

Од почетокот на пандемијата на Фиџи имаше сто заразени лица, а двајца починале од последици на Ковид-19.

– Со цел да спречиме понатамошно заразување и да ги следиме контактите на заразеното лице, од денеска прогласуваме карантин во областите Нада и Лаутока, се наведува во соопштението на Министерство за здравство.

Фиџи има 900.000 жители.

Би можело да ве интересира

Австриец ќе оди во затвор, намерно ѝ кашлал во лице на бившата жена и ја заразил со корона

Жарко Настоски

Непал тврди дека има контрола врз епидемијата, но очигледно е дека нема

Жарко Настоски

Белград ќе организира концерт-експеримент, за да се разјасни како се шири вирусот

Жарко Настоски

Берлускони повторно хоспитализиран

Ана Ололовска

СЗО: Последица од пандемијата може да биде зголемена телесна тежина кај децата

Ана Ололовска

Индија: Рекорден седумдневен просек на новозаразени

Ана Ололовска