Фезер: Германија ги прифати украинските бегалци подобро од оние од 2015 година

Од:

Германија направи подобра работа со прифаќањето на украинските бегалци отколку со прифаќањето бегалци од Сирија разурната од војна во 2015 година, изјави денеска министерката за внатрешни работи Ненси Фезер.

dobivaj vesti na viber

„Германија прифати повеќе од 850.000 луѓе од Украина, главно жени и деца, од почетокот на руската инвазија на таа земја на 24 февруари, рече таа.

Германија се најде на удар на критики затоа што постапува со европските бегалци поинаку од оние кои бегаат од конфликтите на Блискиот Исток или доаѓаат од уште поисточните подрачја.

„Направивме многу работи многу подобро отколку во претходниот голем прилив на бегалци во 2015 година“, рече Фезер, додавајќи дека „неверојатен број граѓани се приклучија на напорите на владата да им помогне на овие луѓе“.

Таа го нарече „историски успех“ „брзиот и небирократски“ прием на бегалците од Украина, од страна на европски земји.

„Ова е големо достигнување кое не беше лесно да се постигне“, истакна министерката.

„Германија и Европа преземаат дополнителни чекори за прифаќање бегалци од други области, што е во согласност со нивната хуманитарна одговорност. Во Германија тоа значи дека на новодојдените им се овозможува пристап до бесплатни курсеви за интеграција, рече Фезер, нагласувајќи ја важноста од запознавањето со германските вредности и јазик за оние кои привремено ќе останат во таа земја.

Таа посочи дека оваа можност им била дадена и на Авганистанците кои побегнале во Германија откако талибанците ја презедоа власта во таа земја.

Според неа, владата планира нов пристап во обезбедувањето „безбедна перспектива“ на луѓето кои биле доволно долго во Германија за да се интегрираат.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Германија ќе загуби 265 милијарди долари до 2030 година поради војната во Украина

А1он

Одбиено барањето за исклучување на Шредер од СПД

Ана Ололовска

Германија од октомври со нови мерки за третата есен од пандемијата

А1он

ЕУФОР: Почнува распоредувањето германски војници во составот во БиХ

А1он

Германските резерви на гас пополнети 70 отсто и покрај намалените испораки од Русија

А1он

Голем шумски пожар во Берлин при експлозија во складиште за полициско оружје

А1он