Фернандез и официјално претседател на Аргентина

Од:

Алберто Фернандез (60) денеска официјално ја презеде должноста претседател на Аргентина, откако положи заклетва во Парламентот.

Фернандез на функцијата шеф на државата го замени Маурицио Макри.

На местото потпретседател е избрана Кристина де Киршнер Фернандез (66), која беше претседател од 2007 до 2015 година.

Претседателот Фернандез на Твитер напиша дека ќе се потруди да и помогне на Аргентина „да застане на свои нозе“.

Тој по струка е адвокат, а беше и шеф на кабинетот на Кристина де Киршнер Фернандез.

Би можело да ве интересира

Аргентинскиот претседател Фернандез позитивен коронавирус

Ана Ололовска

ВИДЕО: „Диего беше убиен“ – илјадници Аргентинци бараат одговори за смртта на фудбалската икона

Жарко Настоски

Во Аргентина скандал со вакцинирање ВИП личности

Ана Ололовска

Побарана оставка од министерот за здравство на Аргентина поради вакцинирање преку ред

Ана Ололовска

Почина поранешниот аргентински претседател Карлос Менем

Жарко Настоски

Аргентинскиот претседател ја прими вакцината „Спутник V“

Жарко Настоски