Фернандез и официјално претседател на Аргентина

Од:

Алберто Фернандез (60) денеска официјално ја презеде должноста претседател на Аргентина, откако положи заклетва во Парламентот.

Фернандез на функцијата шеф на државата го замени Маурицио Макри.

На местото потпретседател е избрана Кристина де Киршнер Фернандез (66), која беше претседател од 2007 до 2015 година.

Претседателот Фернандез на Твитер напиша дека ќе се потруди да и помогне на Аргентина „да застане на свои нозе“.

Тој по струка е адвокат, а беше и шеф на кабинетот на Кристина де Киршнер Фернандез.

Би можело да ве интересира

Аргентина одобри економски мерки за надминување на кризата

Алберто Фернандез: Аргентина не може да ги подмири своите финансиски обврски

Ана Ололовска

Франција и го испорача на Аргентина „касапот“ од времето на диктатурата

Ана Ололовска

Ево Моралес доби статус на бегалец во Аргентина

ВИДЕО: Мексико го отповика амбасадорoт во Аргентина поради обид да украде книга

Татјана Ташкова

Свештеници во Аргентина осудени за сексуално злоставување