Фејсбук отстрани реклами на Трамп поради говор на омраза

Од:

Некои реклами од изборната кампања на американскиот претседател Доналд Трамп се отстранети од неговата страница на Фејсбук поради кршење на политиката за говор на омраза на таа социјална мрежа.

Во рекламите се напаѓаат луѓе, кои кампањата на Трамп ги нарече „опасни банди или ултрадесничарски групи“. Кампањата на Трамп овие луѓе ги означи со превертен триаголник.

Вчера, Лигата против клевета лига објави дека знакот е идентичен со оној што го користеле нацистите за класифицирање на политичарите во концентрационите логори.

– Ги отстранивме овие објави и реклами, бидејќи тие ја кршат нашата политика против организирана омраза. Нашата политика забранува употреба на забранети симболи на омраза кои идентификуваат политички затвореници без контекст во кој тие се дискутираат или осудуваат, изјави за Си Ен Ен портпаролот на Фејсбук Енди Стоун.

Рекламите беа насочени кон Антифа и ги повикаа гласачите на Трамп да го поддржат претседателот за да ја прогласат Антифа за терористичка организација.

Би можело да ве интересира

Еден загинат, 20 повредени при пукање на собир во Вашингтон

А1он

Земјотрес во Северна Каролина

А1он

Професорот Лихтман предвидува победа на Бајден на изборите во САД

Ландов

Во САД дел од учениците се враќаат во училиште, а дел почнуваат онлајн

Ландов

ВИДЕО: Во САД почина 7-годишно дете, најмладиот пациент заболен од Ковид-19

Горјан Грнчаровски

Американскиот епидемиолог Фаучи ќе добие обезбедување, има смртни закани поради пандемијата

А1он