Фејсбук отстрани неколку објави на Трамп во предизборната кампања

Од:

Политичката кампања за претседателските избори во САД е во тек, а според бордот на Фејсбук, изборната кампања на Доналд Трамп на социјалната мрежа содржи премногу „насилна“ и „понижувачка“ содржина насочена кон спротивната страна.

Во објавите од изминатиот период имало нацистички симболи и навредливи пораки кон „АНТИФА“ и левите политички движења кои се прикажани во кампањата како блиски до Демократската партија.

Објавите претходно биле споделувани и од страна на официјалните Фејсбук профили на актуелниот претседател, но можеле да се пронајдат, исто така и кај неговиот заменик, Мајк Пенс.

Претходно американскиот претседател, Трамп го прогласи движењето „АНТИФА“ како терористичка организација и директна закана за американските градови, а таквата постапка беше критикувана од демократите.

Од Фејсбук велат дека тие ги отстраниле објавите поради тоа што истите биле во спротивност со политиките на компанијата.

Би можело да ве интересира

Премиерот на Ирак ал-Кадими во Белата куќа на 20 август

Ландов

Нема договор меѓу Белата куќа и демократите за програмата за стимулирање на американската економија

Ландов

Американско разузнавање: Русија насочена да му наштети на Бајден, Кина сака Трамп да загуби

Ландов

Трамп забрани трансакции кон кинеските компании-сопственици на TikTok и WeChat

А1он

Во Пентагон немаат докази за напад во Бејрут, како што тврдеше Трамп

А1он

Трамп: Експлозијата во Бејрут предизвикана од некаква бомба

А1он