Фејсбук ќе го тестира алгоритмот за расна дискриминација

Од:

Фејсбук ќе прави проверка дали алгоритмите на социјалните мрежи можат да доведат до расна дискриминација и да ги отстрани недостатоците.

Тимови од експерти кои се занимаваат со „еднаквост“ се формирани во самата компанија и во компанијата на Инстаграм, што е во сопственост на Фејсбук.

Експертите ќе истражуваат како алгоритмите влијаат врз припадниците на националните малцинства.

– Движењето за расни права е важно за нашата компанија, изјави Вишал Шах портпарол на Инстаграм.

Компанијата се заснова на ставот дека секоја пристрасност во системите и правилата на употреба спречува да се обезбеди платформа за изразување на сите луѓе.

Би можело да ве интересира

Повеќе од 20 милиони луѓе го следат „Катар ервејс“ на Фејсбук

Ана Ололовска

Ирска отвори две истраги против Фејсбук

Ана Ололовска

Фејсбук: Рекламите против вакцинацијата ќе бидат отстранети

Ана Ололовска

Евра проговори за расизмот во француската репрезентација

Жарко Настоски

Фејсбук забрани огласи за изборна измама

Ана Ололовска

Фејсбук и Твитер избришале уште стотици лажни руски налози

Ана Ололовска