Федералните власти во САД повлекуваат една милијарда долари од проект за железница во Калифорнија

Владата на американскиот претседател Доналд Трамп повлекува федерално финансирање од околу една милијарда долари за проект за железница со брзи возови во Калифорнија.

Федералните власти нагласуваат дека нема да и ги достават парите на Калифорнија бидејќи државата не почитувала барања за финансирање и е откажана оригиналната визија за воз меѓу Лос Анџелес и Сан франциско.

Вашингтон се обидува да ги принуди властите во Калифорнија да вратат и други 2,5 милијарди долари. Американски медиуми јавија дека федералната финансиска поддршка е исклучително важна и повлекувањето може да значи крај за проектот.

Би можело да ве интересира

ФеД: Економската активност во САД продолжува да расте со умерено темпо

Ана Ололовска

Рикер: САД нема да биде судија во внатрешната политика на Албанија

Ана Ололовска

Зариф: Трпиме најбрутална форма на економски тероризам

Ана Ололовска

Долниот дом на Конгресот го отфрли барањето за импичмент на Трамп

Ана Ололовска

Пентагон ќе испрати уште 2.100 војници на границата со Мексико

Ана Ололовска

Трамп ги пофали републиканците кои гласаа против резолуцијата за расизмот

Ана Ололовска