ФДА одобри четврта доза на Фајзер или Модерна за постари од 50 години

Од:

Американската Агенција за храна и лекови (ФДА) одобри уште една засилувачка доза на Ковид-19 од вакцините Фајзер или Модерна за луѓе на возраст од 50 години и постари.

Тоа значи дека лицата од оваа возрасна група ќе можат да примат вакцина најмалку четири месеци од нивното ревакцинирање со треттата доза.

Досега, ФДА ја дозволуваше четвртата доза само за луѓе од 12 години и постари кои имаат сериозно ослабен имунолошки систем. Агенцијата соопшти дека оваа особено кревка група може да добие и дополнителен засилувач, петта доза.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Се појавија нови информации за потеклото на короната: СЗО бара Кина да ги објави

Катерина Павлова-Николовска

СЗО до Американците: На која основа тврдите дека коронавирусот дошол од лабораторија

Ана Ололовска

По три години Хонг Конг ја укинува обврската за носење маски

Ана Ололовска

ФБИ: Корона вирусот протече од лабораторија во Кина

Во Кина драстично намален бројот на тешки случаи и смрт од Ковид-19

Ана Ололовска

Кина пријави голем скок на бројот на хоспитализирани со коронавирус

Ана Ололовска