ФДА го одобри „Ремдесивир“ за лекување Ковид-19

Од:

Администрацијата за храна и лекови на САД (ФДА) го одобри првиот лек за лекување на Ковид-19: Ремдесивир, антивирусен лек што се дава интравенски на пациенти на кои им е потребна хоспитализација.

Лекот е одобрен за итна употреба од пролет, и сега е првиот лек што добил целосно одобрување во САД за третман на Ковид-19.

Лекот, што калифорниската компанија Gilead Science го нарекува Vecliuri, го намалува времето на опоравување за пет дена – од 15 дена во просек на 10 – покажува голема студија спроведена од американскиот Национален институт за здравство.

Лекот е одобрен за лица постари од 12 години и над 40 килограми на кои им е потребна хоспитализација поради инфекција со вирусот.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Среде пандемија, 7.000 луѓе без маски на еврејска свадба во Бруклин

Жарко Настоски

Рекорден број жени во новиот состав на американскиот Конгрес

Жарко Настоски

Бугарија за в петок најави „комплетно затворање“ на државата поради коронавирусот

Жарко Настоски

Албанија: Најмногу починати од Ковид-19 досега, речиси 800 новозаразени

Жарко Настоски

Познати дел од кандидатите на Бајден за високите државни функции

Жарко Настоски

Во Грција регистрирани 1.388 нови случаи, починаа 84 лица од Ковид-19

Жарко Настоски