ФДА го одобри „Ремдесивир“ за лекување Ковид-19

Од:

Администрацијата за храна и лекови на САД (ФДА) го одобри првиот лек за лекување на Ковид-19: Ремдесивир, антивирусен лек што се дава интравенски на пациенти на кои им е потребна хоспитализација.

dobivaj vesti na viber

Лекот е одобрен за итна употреба од пролет, и сега е првиот лек што добил целосно одобрување во САД за третман на Ковид-19.

Лекот, што калифорниската компанија Gilead Science го нарекува Vecliuri, го намалува времето на опоравување за пет дена – од 15 дена во просек на 10 – покажува голема студија спроведена од американскиот Национален институт за здравство.

Лекот е одобрен за лица постари од 12 години и над 40 килограми на кои им е потребна хоспитализација поради инфекција со вирусот.

Би можело да ве интересира

САД го претстави новиот стелт нуклеарен бомбардер Б-21

Ограничувањето на цената на руската нафта ќе го прекине главниот извор на приход на Путин

Катерина Павлова-Николовска

САД сакаат да ги префрлат системите за ПВО од Блискиот Исток во Украина

А1он

Вашингтон одобри продажба на Финска на противвоздушни ракети „Стингер“

Ана Ололовска

САД најавија нов пакет санкции кон Северна Кореја

Пет лица пронајдени мртви во куќа во предградие на Чикаго