ФБИ уапси републикански кандидат за гувернер поради учество во немирите во 2021 година.

Од:

Американското Федерално биро за истраги (ФБИ) денеска го уапси кандидатот на Републиканската партија за гувернер на Мичиген, Рајан Кели, поради учество во немирите на 6 јануари 2021 година.

Портпаролката на ФБИ Мара Шнајдер изјави дека Кели е уапсен во западен Мичиген.

Кели, еден од петте републикански кандидати, е обвинет бидејќи ги охрабрувал насобраните за време на нередите пред Капитол.

Тој се кандидираше за предизборите на Републиканската партија на 2 август. Изборниот штаб на Кели засега нема коментар.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ФБИ плаќа пари на Твитер и други мрежи

Во Шпанија уапсен еден од десетте најбарани бегалци на ФБИ

А1он

ФБИ ќе го истражува убиството на новинарката на Ал Џазира, за Израел тоа е грешка

А1он

ФБИ вратил на Рим мозаик стар 2.000 години

Ана Ололовска

184 доверливи документи се пронајдени во одморалиштето на Трамп

ФБИ: Безбедносните агенции на САД се соочуваат со закани по претресот на домот на Трамп во Флорида

Ана Ололовска