ФБИ оценува дека руски хакери стојат зад кибер-нападот во катарската новинска агенција

Од:

Истражители од ФБИ сметаат дека руски хакери стојат зад кибер-нападот врз катарската новинска агенција, што се случи кон крајот на мај, јави „Си-Ен-Ен“.

Хакерите се инфилтрирале во серверите на агенцијата и на нејзиниот сајт објавиле лажни изјави на емирот на Катар Тамим бин Хамад Ал Тани.

Целта на Русија била преку кибер-нападите да предизвика тензии меѓу САД и нивните сојузници, оценуваат истражителите од ФБИ, кои му помагаат на Катар да ги открие извршителите на кибер-нападите во агенцијата КНА.

Кон крајот на мај Катар соопшти дека хакери воспоставиле контрола над интернет страницата на државната новинска агенција и објавиле лажни изјави ја катарскиот емир.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: ФБИ објави снимка од лицето кое ги поставило бомбите ноќта пред нападот на Капитол

Ана Ололовска

ВИДЕО: Двајца агенти на ФБИ убиени и тројца ранети при претрес во стан на Флорида

Жарко Настоски

Бајден планира да го задржи Кристофер Реј како директор на ФБИ

Жарко Настоски

ФБИ ги проверува припадниците на Националната гарда поради страв од внатрешен напад

Ана Ололовска

САД се подготвуваат за инагурацијата на Бајден: Сите 50 држави во состојба на готовност

Катерина Павлова-Николовска

ФБИ уапси повеќе од сто луѓе по упадот во Конгресот

Ана Ололовска