ФБИ ја претресува куќата на Бајден

Од:

ФБИ го претресува домот на американскиот претседател Џо Бајден во Делавер, изјави неговиот адвокат, а пренесе Би-Би-Си.

Минатата есен во приватната канцеларија на Бајден беа откриени доверливи документи, а јавноста за тоа дозна минатиот месец. Документите датираат од времето кога Бајден беше потпретседател за време на двата претседателски мандати на Барак Обама. Јавниот обвинител Мерик Гарланд побара од државниот обвинител во Чикаго да го истражи случајот.

Адвокатите на Бајден тврдат дека ги пронашле доверливите материјали во ноември за време на затворањето на канцеларијата на Бајден во Вашингтон. Бајден ја искористи канцеларијата како дел од неговата соработка со Универзитетот во Пенсилванија, каде беше почесен професор од 2017 до 2019 година, пишува CNN.

Помалку од десетина доверливи документи се пронајдени во канцеларијата, потврди извор за Си-Ен-Ен. Се уште не е јасно на што се однесуваат документите и зошто се однесени во приватната канцеларија на Бајден. Законот бара федералните службеници да ги предадат официјалните документи и доверливите записи кога ќе им заврши владината служба.

„Белата куќа соработува со Националниот архив и Министерството за правда во врска со откривањето на записите на администрацијата на Обама и Бајден, вклучително и мал број доверливи документи“, рече Ричард Заубер, специјален советник на претседателот Бајден. изјава.

„Документите беа откриени кога личните адвокати на претседателот ги пакуваа досиејата сместени во заклучен кабинет како подготовка за напуштање на канцеларискиот простор во Центарот Пен Бајден во Вашингтон. Претседателот наизменично го користеше просторот од средината на 2017 година до почетокот на 2020 година. Националната архива беше известена од Канцеларијата на советот на Белата куќа за ова откритие на 2 ноември 2022 година. Архивите го извадија материјалот следното утро“, додаде Заубер.

Би можело да ве интересира

Америка подготвува уште 690 милиони долари за развој на демократијата во светот

(ВИДЕО) Нов гаф на Бајден

Бајден: Ќе продолжиме да вршиме притисок врз Путин со воведување историски санкции

Горан Наумовски

Бајден: Кина сè уште не обезбеди зголемена воена поддршка за Русија

Бајден за обвинувањата против Путин: Проблем е што судот не го признаваат сите, вклучувајќи не и нас

Нов гаф на Бајден: Картер ме замоли да одржам говор на неговиот погреб