Фаучи: Вакцината против Ковид-19 може да биде достапна до октомври

Од:

Директорот на американскиот Национален институт за заразни болести, д-р Ентони Фаучи, изјави дека вакцината против коронавирусот може да биде достапна до октомври.

Американскиот експерт не ја исклучува можноста вакцината против коронавирусот да биде достапна до октомври, но вели дека е поголема веројатноста таа да може да се користи во ноември.

Според „Гардијан“, Фаучи смета дека издавањето дозвола за вакцина против коронавирусот во октомври сигурно ќе биде изводливо доколку таа опција остане отворена, но дека се сомнева оти тоа ќе се случи пред ноември.

Американскиот национален институт за здравство денеска ја почна третата фаза на тестирање на вакцината против смртоносниот коронавирус, пренесе „Гардијан“.

Би можело да ве интересира

Финска: Кучињата имаат речиси идентични резултати како ПЦР тестовите

Ана Ололовска

Германија се подготвува да го заузда Ковид-19 пред Божик

Ана Ололовска

Германија оди во едномесечен карантин

Жарко Настоски

Во Португалија од денеска е задолжително носење маска на отворено

Жарко Настоски

Макрон најави воведување карантин низ цела Франција од петок

Жарко Настоски

Во Велика Британија 24.701 новозаразен, 310 починати

Жарко Настоски