Фаучи: Ковид-19 може да остане со нас засекогаш како ендемска болест

Од:

Американски официјални лица од здравството повикуваат на внимателност, наспроти информациите дека Омикрон, новата варијанта на коронавирусот, може да ја запре пандемијата, јави дописникот на МИА од Вашингтон.

dobivaj vesti na viber

– Големо прашање е дали намерно инфицирање со вирусот е слично на вакцинација за што сите се надеваат, изјави Ентони Фаучи, главен советник за здравство во Белата куќа, за време на виртуелен панел организиран од Агенда Давос.

Тој изрази надеж дека тоа не е случај. – Но, тоа ќе биде случај ако не се појави друга варијанта која го надминува имунолошкиот одговор на претходната. Но, и тогаш Ковид-19 најверојатно ќе стане дел од светот како ендемска болест, рече Фаучи.

Според други експерти, Омикронот е доминатна варијанта во североисточниот дел на САД и се уште не е распространет низ целата земја.

– Не треба да очекуваме да се достигне национален максимум (на инфекции) во следните денови. Следните неколку недели ќе бидат тешки, изјави за Си-Ен-Ен Вивек Мурти, главен хирург на САД.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Јапонија ги отвара границите, но само за „пробни“ туристички тури

Ана Ололовска

САД најавиja ублажување на политиката кон Куба

Ана Ололовска

САД извршија успешен тест на хиперсонично оружје

Ана Ололовска

Во САД од Ковид-19 починале еден милион луѓе

А1он

Белата куќа издвои 110 милијарди долари за модернизација на инфраструктурата на САД

А1он

Вашингтон пост ја укина претплатата за читателите во Русија и Украина

А1он