Фаучи: Делта сојот најголема закана за напорите на САД за искоренување на Ковид-19

Од:

Делта варијантата на коронавирусот, што за првпат беше откриена во Индија, е најголемата закана за напорите на САД за искоренување на Ковид-19, изјави на прес-конференција американскиот експерт за инфективни болести Ентони Фаучи.

– Делта сојот на коронавирус е несомнено полесен за пренесување отколку оригиналната варијанта, нагласи Фаучи, додавајќи дека тој вид станува глобално доминантна верзија што предизвикува посериозна клиничка слика кај пациентите.

Фаучи потсети дека вакцините одобрени во САД, вклучувајќи ја и вакцината Фајзер/Бинтек, се ефикасни против тој сој.

– Имаме алатки и мора да ги користимеза да го спречиме новото ширење на вирусот, рече Фаучи.

Би можело да ве интересира

Прв случај на Ковид-19 во Пекинг по шест месеци

Жарко Настоски

Работата од дома во САД ќе го зголеми економското производство за 160 милијарди долари

Ана Ололовска

Франција ja обвини Велика Британија за дискриминација

Ана Ололовска

Во Хрватска една третина од здравствените работници не се вакцинирани

Ана Ололовска

Пелоси го нарече Мекарти „морон“ поради критиките за заштитните маски

Ана Ололовска

САД и СЗО договорија дополнителни студии за потеклото на коронавирусот

Ана Ололовска