Фараж: Трамп верува во Брегзит и мисли дека тоа е вистински избор

Од:

Американскиот претседател Доналд Трамп верува во Брегзит, но загрижен е поради тоа колку долго трае, изјави политичарот и заговорник за излез на Британија од ЕУ Најџел Фараж.

– Трамп апсолутно верува во Брегзит, мисли дека тоа е вистински избор за земјата и загрижен е поради тоа колку долго трае, рече Фараж во својата ЛБЦ радио програма.

Партијата за Брегзит на Најџел Фараж победи на изборите за Европски парламент во Британија, додека најголемите партии – опозициските лабуристи и владејачките конзервативци претрпеа големи загуби.

Фараж после изборите побара да учествува во преговорите за Брегзит и предупреди дека „ќе ја сврти“ британската политика, ако неговото барање не биде прифатено.

Би можело да ве интересира

Трговската размена меѓу САД и Кина намалена за 14,8 отсто

Татјана Ташкова

Приоритет на Владата е излегување од ЕУ на 31 октомври

Ана Ололовска

САД го повлекуваат зголемувањето на царините на кинеската стока

Ана Ололовска

Ковени: Договор за Брегзит е можен, и тоа уште неделава

Ана Ололовска

САД паднаа на второ место, Сингапур е најконкурентна економија во светот

Трамп: Работиме на воведување силни санкции за Турција