Фараж не сака пакт со конзервативците, сака чист „развод“ со ЕУ

Од:

Британската „Партија за Брегзит“ го отфрли изборниот договор со владеачките конзервативци.

Тие изјавија дека на изборите следниот месец ќе имаат 300 кандидати за да го присилат премиерот Бориос Џонсон да го исполни ветувањето за чист „развод“ со Европската унија.

Денеска е последниот ден за пријавување кандидати за изборите што ќе се одржат на 12 декември, јавија британските медиуми.

Лидерот на британската „Партија за Брегзит“ Нејџел Фараж за Би-Би-Си изјави дека неговата партија го натерала Џонсон да „вети промена на правецот“.

-Тоа што сега мораме да го направиме е да повикаме на одговорност за да бидеме сигурни дека ќе добиеме Брегзит што ќе ни одоговара, и тоа е мојата работа, рече Фараж.

„Дејли Телеграф“ објави дека Фараж ја одбил понудата на конзервативците да бидат само номинална опозиција со 40 пратенички места и неговата „Партија Брегзит“ да не претендира на останатите.

Би можело да ве интересира

Британската Влада до 2025 година ќе ја отстрани опремата на Хуавеј

Ана Ололовска

Џонсон: Ја преземам целата одговорност за владиниот одговор на Ковид-19

Ана Ололовска

Издавачот на Дејли Мирор и Дејли Експрес ќе укине 550 работни места

Ана Ололовска

Во Англија заразени повеќе медицински работници отколку штитеници во домови за стари луѓе

Ана Ололовска

Британскиот конзорциум престанува со производство по испорака на 13.000 респиратори

Ана Ололовска

Анкета: Околу една третина од Британците не би се вакцинирале против Ковид-19

Ана Ололовска