ФАО: Потребна е помош во храна во 37 држави

Од:

Дури 37 земји се соочуваат со недостиг на храна, предупреди денеска Меѓународната организација за храна и земјоделство (ФАО).

Поголемиот број од тие земји – 28 се наоѓаат во Африка, а како причина за недостигот на храна, во извештајот на ФАО се наведуваат временските услови и судири. Ситуацијата во северниот дел на Нигерија, Сомалија, Јужен Судан и Јемен е загрижувачка бидејќи повеќе од 20.000 лица во овие земји се соочуваат со недостиг на храна.

Во извештајот на ФАО се наведува дека производството на пченица годинава треба да биде над просекот и оти производството во Јужна Африка ќе биде подобрено. Меѓутоа 13 од 37 држави и понатаму се загрозени од глад.

Вкупниот број на жители во Африка на кои им е потребна хуманитарна помош изнесува 23,6 милиони, што е за 2,5 милиони повеќе од минатата година.

Би можело да ве интересира

Речиси петтина од населението на Хрватска во ризик од сиромаштија

А1он

ФАО соопшти дека од Украина испловил првиот брод со жито за Јемен

Ана Ололовска

ФАО предвидува дека оваа година увозот на храна ќе достигне рекордни 1,8 билиони долари

А1он

ФАО: Глобалните цени на храната благо паднаа во мај

А1он

ФАО и 14 меѓународни организации предупредуваат дека на истокот од Африка му се заканува голема глад

Ана Ололовска

ФАО: Од Украина досега „исчезнале“ околу 700.000 тони жито, има индиции дека го украле руските сили

А1он