ФАО: Јемен се соочува со катастрофален глад

Од:

Организацијата за храна и земјоделство на Обединетите нации (ФАО) предупреди дека страшната криза со глад во Јемен се движи кон на работ на „директна катастрофа“.

dobivaj vesti na viber

Според ФАО влошување на хуманитарната ситуација во Јемен ќе биде во втората половина од годинава. Се проценува дека рекордни 19 милиони луѓе најверојатно нема да можат да ги задоволат минималните потреби за храна во тој период.

Во Јемен околу 2,2 милиони деца се сериозно неухранети, а околу половина милион од нив се во опасна животна состојба.

– Овие застрашувачки бројки потврдуваат дека сме на одбројување до катастрофата во Јемен и речиси немаме време да ја избегнеме. Доколку веднаш не добиеме значителни нови средства, ќе следи масовен глад, изјави извршниот директор на Светската програма за храна, Дејвид Бисли.

Граѓанската војна што од 2014 година се води во Јемен, предизвика една од најтешките хуманитарни кризи во светот.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Во пратка од Иран до Јемен американската морнарица заплени 70 тони компонента за ракетно гориво

А1он

ФАО соопшти дека од Украина испловил првиот брод со жито за Јемен

Ана Ололовска

Во поплавите во Јемен настрадаа 10 луѓе

ФАО предвидува дека оваа година увозот на храна ќе достигне рекордни 1,8 билиони долари

А1он

ФАО: Глобалните цени на храната благо паднаа во мај

А1он

ФАО и 14 меѓународни организации предупредуваат дека на истокот од Африка му се заканува голема глад

Ана Ололовска