ФАО: 34 земји во светот немаат доволно храна за населението

Од:

Вкупно 34 земји во светот, од кои 80 проценти се од Африка, немаат доволно храна за населението поради конфликти, суша и поплави, се наведува во вчера објавениот извештај на Организацијата за храна и земјоделство на Обединетите нации (ФАО).

Во извештајот за претстојната реколта и ситуацијата во сферата на производството на храна се истакнува дека сушата е поврзана со климатската појава Ел Нињо. Во регионот на централна Америка и Карибите сушата, поврзана со Ел Нињо може трета година по ред да ја погоди сеидбата на основните земјоделски производи.

Поради сушата се очекува и пад на производството на храна во Алжир и Мароко.

Прогнозата на ФАО за производство на пченица во 2016 година е дека ќе бидат ожнеани 723 милиони тони. Тоа се десет милиони тони помалку од рекордната жетва во 2015 година.

Би можело да ве интересира

Речиси петтина од населението на Хрватска во ризик од сиромаштија

А1он

Оксфам: Во Африка на секои 48 секунди по еден човек умира од глад

Ана Ололовска

Во Конго има 26 милиони гладни, тврдат хуманитарните агенции

ОН: Речиси еден милион луѓе гладуваат во сиромашните држави

Ана Ололовска

Оксфам: За последните шест години екстремната глад двојно зголемена во климатските жаришта во светот

Ана Ололовска

Се поголем број деца во Сомалија се соочуваат со глад

А1он