„Фалкон 9“ успешно стартуваше од вселенскиот центар „Кенеди“

Од:

Компанијата СпејсЕкс синоќа соопшти за успешен старт на товарната ракета „Фалкон 9“ од ’Ртот Канаверал, во близина на вселенскиот центар „Кенеди“, Флорида.

Се прецизира дека ракетата изнесе на орбитата аргентински сателит „САОКОМ“ за сондирање на Земјата.

-Стартот на товарната ракета се случи во 19:18 часот по источноамерикаско време на САД од космодромот на ‘Ртот Канаверал. Лансирањето користи повеќекратен прв степен на Фалкон 9, соопштија од компанијата.

Би можело да ве интересира

МВС изврши маневар за избегнување судар во орбитата

Ана Ололовска

Кина испрати трет поморски сателит во вселената

Ана Ололовска

Сонцето влезе во нов 25-годишен циклус

Ана Ололовска

Мозокот на космонаутите се менува во Вселената

Ана Ололовска

ВИДЕО: На Венера пронајден е гас што на Земјата е признак на живот

Ана Ололовска

НАСА ќе купува Месечев прав од приватните компании

Ана Ололовска