Фаличните вакцини „Џонсон и Џонсон“ кои стигнаа во Европа нема да се употребуваат

Од:

Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска соопшти дека контингентот вакцини на Џонсон и Џонсон, кои се направени за европскиот регион во време кога беше откриена грешка во производството на дози во Балтимор, САД, како мерка на претпазливост, нема да се користи.

ЕМА не соопшти за колку дози станува збор, но западните медиуми наведуваат дека станува збор за неколку милиони дози, што ја спречува американската компанија да ја исполни целта од 55 милиони дози испорачани за Европа до крајот на месецов.

Европската агенција за лекови соопшти дека се свесни оти контингентот вакцини бил контаминиран во април, со мешање со друга вакцина, која се произведува на истото место во Балтимор.

ЕМА додава дека контингентот со оштетени вакцини не бил наменет за ЕУ, а вакцините кои се во употреба во регионот не се контаминирани, врз основа на информациите кои ги поседува.

Би можело да ве интересира

Третата доза „Фајзер“ заштитува стопати повеќе од делта-сојот, тврди компанијата

Жарко Настоски

Синофарм е помалку ефикасна против Делта-сојот, но штити од две клучни работи

Ана Ололовска

Чешка ќе донира 2,4 милиони дози вакцини на 12 земји, меѓу нив и на Македонија

Жарко Настоски

Данска им нуди трета доза на имунизираните со две различни вакцини, за полесно да патуваат

Жарко Настоски

САД купиле уште 200 милиони дози од вакцината на Фајзер

Жарко Настоски

ЕМА ја препорача вакцината на Модерна за деца од 12 до 17 години

Жарко Настоски