Фајзер започна со тестирање на вакцината против омикрон

Од:

Фајзер и Бионтек започнаа клиничко испитување на вакцината против сојот омикрон на коронавирусот. Студијата ќе ја процени безбедноста, подносливоста и нивото на имунолошкиот одговор, а во испитувањето се вклучени повеќе од 1.400 луѓе, пренесува Ројтерс.

dobivaj vesti na viber

„Иако постојните истражувања и податоци покажуваат дека засилувачките дози на вакцината продолжуваат да обезбедуваат високо ниво на заштита од тешка болест и хоспитализација, ја препознавме потребата од нова вакцина во случај оваа заштита да ослабне со текот на времето и потенцијално да помогне во решавањето на проблемот предизвикан од омикрон или можни нови соеви во иднина“, се вели во соопштението на високиот потпретседател на компанијата Фајзер и раководител на одделот за истражување и развој на вакцини.

Вакцината специјално направена против омикрон ќе се администрира во доза од 30 микрограми, исто како и сегашната вакцина.

Би можело да ве интересира

Внимателно реактивирање на животот во Шангај и Пекинг

Ана Ололовска

Маската во затворените простори, единствената Ковид мерка актуелна во Грција

Ана Ололовска

Северна Кореја петти ден по ред има повеќе од 200.000 новоинфицирани со коронавирус

Ана Ололовска

Германскиот министер за здравство предупредува дека пандемијата на коронавирусот не е завршена

Ана Ололовска

Ковид-19 се шири во САД, но хоспитализациите се намалени

Ана Ололовска

Ќерката на американскиот претседател позитивна на коронавирусот

Ана Ололовска