Фајзер ќе им дозволи на други компании да направат сопствен лек

Од:

Фајзер соопшти дека ќе ја даде лиценцата за лекот против Ковид-19 на организацијата Медисинс Патент Пул (Medicines Patent Pool) од Женева, која дополнително ќе даде дозволи на компаниите да го произведуваат лекот за употреба во 95 земји.

Фармацевтската компанија Фајзер потпиша договор со организацијата на Обединетите нации да им дозволи на други производители да го прават експерименталниот лек против КОВИД.

Договорот исклучува некои големи држави кои поминаа низ силни бранови на пандемијата.

Здравствените власти велат дека фактот што е постигнат договор пред да се одобри лекот на Фајзер некаде, може да помогне побрзо да се стави крај на пандемијата.

Еден од шефовите на Медицинс патент пул рече дека другите производители на лекови би можеле да почнат со производство на таблетите во следните неколку месеци, но додаде дека е свесен оти договорот нема да ги задоволи сите.

Според условите од договорот, Фајзер нема да добие надомест за патент за продажба во земји со низок БДП, а ќе се откаже од патентот за продажба во сите земји кои се дел од договорот.

Би можело да ве интересира

Омикрон варијантата на коронавирусот предизвикува блага клиничка слика, вели претседателката на медицинското здружение во Јужна Африка

Ана Ололовска

ЈАР: Наместо пофалби, светот ја казнува ЈАР за откривањето во рана фаза на нова мутација на коронавирусот

Ана Ололовска

Откриени два случаи на варијанта Омикрон во Британија

Ана Ололовска

Што е засега познато за новата варијанта на коронавирусот – Омикрон

Ана Ололовска

Омикрон варијантата на коронавирус пристигна во Германија

Ана Ололовска

Јапонија: Во дополнителниот буџет за 2021 година 163 милијарди долари се за борба против коронавирусот

Ана Ололовска