Фајзер и Модерна ги зголемија цените на вакцините

Од:

Фармацевтските компании, Фајзер и Модерна во новите договори со Европската Унија ги покачиле цените на вакцините против Ковид-19.

Новата цена на вакцината Фајзер сега е 19,5 евра, а претходно беше 15,5 евра. Вакцината на Модерна во првиот договор чинеше 19 евра, а сега е дури 25,5 евра.

Новите договори со овие две компании се склучени во специфичен момент за Европската Унија која се соочува со проблеми во испораките на вакцините Астра зенека и Џонсон и Џонсон затоа што зравствените власи ги испитуваат случаите на згрутчување на крвта кои се поврзуваат со овие вакцини.

Брисел дополнително се соочува и со критики на некои од земјите членки, пред се од Австрија поради „нечесната“ дистирбуција на вакцините.

Би можело да ве интересира

Одлуката на ЕМА за бустер дозата на вакцината на Фајзер е можна на почетокот на октомври

Ана Ололовска

Пристигнаа 110.612 вакцини на „Фајзер“

А1он

110.612 вакцини Фајзер преку Ковакс-механизмот пристигнуваат денеска

Катерина Павлова-Николовска

Вакцината „Фајзер“ е ефикасна и безбедна за деца на возраст од пет до 11 години

Вакцините „Фајзер“, донација од Бугарија пристигнаа во земјава

МЗ: Сите донирани вакцини од Бугарија ќе ги аплицираме пред истекување на рокот на употреба

А1он