Фајзер бара дозвола за трета доза од вакцината против Ковид-19

Од:

Фајзер ќе побара дозвола за вакцинација со трета доза на веќе имунизираните за да се зголеми отпорноста на мутациите на коронавирусот. Барањето Фајзер го најави во официјално соопштение.

Издржаноста на барањето компанијата го објаснува со намалувањето на имунитетот по шест месеци од примената вакцина особено поради ширењето на делта-сојот.

Според прелиминарните податоци од тестовите, друга доза дадена 6 месеци по втората ги зголемува нивоата на антитела против оригиналниот вид на вирусот до 10 пати. Фајзер и Бионтех ќе обезбедат детални информации до Европската агенција за лекови и американската Администрација за храна и лекови.

Би можело да ве интересира

Одлуката на ЕМА за бустер дозата на вакцината на Фајзер е можна на почетокот на октомври

Ана Ололовска

Пристигнаа 110.612 вакцини на „Фајзер“

А1он

СЗО регистрира пад на новите случаи на Ковид-19 во светот

110.612 вакцини Фајзер преку Ковакс-механизмот пристигнуваат денеска

Катерина Павлова-Николовска

Делта сојот стана посилен, полесно се шири и ги замени другите варијанти на коронавирусот

Катерина Павлова-Николовска

Вакцината „Фајзер“ е ефикасна и безбедна за деца на возраст од пет до 11 години