Фајон – Стефановиќ: Изборите во Србија да не го загрозуваат здравјето, да се намалат тензиите

Од:

Од суштинско значење е изборниот процес во Србија да не го загрозува здравјето на граѓаните, медиумите да обезбедат простор за сите политички актери и да се овозможи работата на меѓународните и домашните набљудувачи, истакна Тања Фајон, претседател на делегацијата на Европскиот парламент за односи со Србија, по видео-конференциската врска со министерот за внатрешни работи на Србија, Небојша Стефановиќ.

Како што јави дописникот на МИА од Белград, Фајон во пораката на Твитер наведе дека е неопходно „сите страни да ги намалат тензиите и поларизацијата на општеството во медиумите“.

На видео-средбата учествуваа и известувачот на ЕП за Србија, Владимир Билчик и амбасадорот на ЕУ во Србија, Сем Фабрици.

Видео-конференцијата се одржа како дел од меѓупартискиот дијалог меѓу претставници на Европскиот парламент, властите во Србија, дел од опозициските партии и претставниците на граѓанските организации, чија цел е да се создадат услови за слободни и фер избори во Србија.

Би можело да ве интересира

Борел: Се надевам на важен исчекор во нормализација на односите Белград – Приштина

А1он

Српската премиерка ќе предложи мерка – задолжително носење маски во затворен простор во цела држава

А1он

Кардиохирургот Ристиќ открива: Млади и здрави умираат за два дена, направивме 17 обдукции, резултатите се фрапантни

Ана Ололовска

287 новозаразени со коронавирус во Србија

Ана Ололовска

Вучиќ: Договорени темите за продолжување на Дијалогот Белград – Приштина во Брисел

Ана Ололовска

Лајачак: Дијалогот Белград-Приштина е вратен на вистинскиот пат

Ана Ололовска