Европските новински агенции ја суспендираа ТАСС од членство во ЕАНА

Од:

Членството на руската новинска агенција ТАСС во Европската асоцијација на новински агенции (ЕАНА) е суспендирано на неодредено време. Таква одлука беше донесена на денешното вонредно генерално собрание на асоцијацијата во Сараево.

dobivaj vesti na viber

Клеменс Пиг, претседател на одборот на директори на ЕАНА и директор на Австриската новинска агенција (АПА), по собранието изјави дека одлуката за продолжување на суспензијата за руската агенција била донесена со огромно мнозинство членови.

„Со големо мнозинство, решивме да го продолжиме суспензијата на ТАСС“, рече директорот на АПА, потсетувајќи на одлуката на претставниците на агенцијата од низа земји од северна до јужна Европа, земајќи ги предвид страдањата низ кои поминува Украина.

Тие искажаа целосна поддршка на украинската агенција Укринформ и најавија помош за да продолжи да работи во тешки воени услови.

Членството на ТАСС во ЕАНА беше суспендирано од управниот одбор на здружението веднаш по почетокот на руската агресија врз Украина поради влијанието што руските власти го имаат врз таа агенција. Сега оваа привремена одлука е потврдена на генералното собрание во Сараево, каде што се разговараше и за можноста за исклучување на ТАСС од ЕАНА, но не беше потребно мнозинство.

Како што најави генералниот секретар на ЕАНА Александру Јон Гибои, условите за повторно активирање на полноправното членство на ТАСС ќе бидат „многу строги“.

Членовите на ЕАНА вклучуваат агенции од 32 европски земји.

Домаќин на овогодинешното Собрание на ЕАНА беше новинската агенција на Федерацијата БиХ ФЕНА, а главна тема на разговор беше потребата од проверка на фактите во периодот на дезинформации.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Њујорк тајмс објави снимка: „Вака Путин го играше Западот 20 години“

Ана Ололовска

Русија им забрани влез во земјата на 154 членови на британскиот парламент

Ана Ололовска

Русија ја укинува горната старосна граница за пријавување во војска

Ана Ололовска

Лајен: Русија ја користи храната како оружје, ЕУ не смее да падне во нова замка на зависност

Ана Ололовска

ВИДЕО: Русија првпат од почетокот на војната одржа заеднички воени вежби со Кина

Предраг Петровиќ

Грција ќе го плаќа рускиот гас во рубљи