Европскиот суд ќе реагира против обидите на Варшава да ги санкционира судиите кои ја критикуваат владата

Од:

Европската комисија побара од Европскиот суд, највисоката судска инстанца во ЕУ, да преземе мерки против новиот полски закон овозможува полските судии да бидат санкционирани заради изречени критики против владата, пренесоа британските медиуми.

Полскиот Парламент, во кој доминира евроскептичната партија „Право и правда“, која од поодамна се спори со ЕУ во однос на владеењето на законот, вчера го усвои законот, според кој судиите во земјата кои ќе ги критикуваат владините реформи, може да бидат санкционирани или дури и сменети од своите позиции.

Би можело да ве интересира

ЕУ нуди техничка помош за да се реши проблемот со кабелските оператори

А1он

Вархеји не смеел да ја потврдува информацијата за Лајчак, одлуката допрва се чека

А1он

Османи: Како непосреден сосед, Австрија е најголем лобист за интеграција на Западниот Балкан во ЕУ

Ана Ололовска

Вархеи потврди дека Лајчак ќе биде претставник на ЕУ за Западен Балкан

Ана Ололовска

Тод Волтерс: Северна Македонија и Црна Гора пример за успех и покрај руската блокада

Ана Ололовска

Институт за демократија: Пад за поддршката за ЕУ, но се уште се смета за најголем сојузник на државата

А1он