Гугл ја загуби жалбата против ЕУ, мора да плати казна од 4 милијарди евра

Од:

Еден од врховните судови на Европската Унија -Европскиот суд на правадата, денеска ја поддржа казната од четири милијарди евра за компанијата „Гугл“ поради кршење на законот за заштита на конкуренција, донесена во 2018 година.

Европскиот суд на правдата делумно ја потврди одлуката на Европската комисија (ЕК) да го казни „Гугл“ со 4,34 милијарди евра поради нарушување на конкуренцијата со обезбедување доминација на андроид, определувајќи ја казната од 4,125 милијарди евра, што само е малку пониска во однос на предлогот на ЕК од 4,34 милијарди евра.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Тетвец е казнет бидејќи ја навредил екс-амбасадорката на САД во Македонија

Американското Министерство за правда го тужи Гугл поради монопол

Горан Наумовски

Австралиска Влада: Успешен e законот кој ги обврзува Мета и Гугл да им плаќаат на медиумите

А1он

Пратеникот Здравковски казнет со 100 евра за погрешно паркирање: Денар не им давам, ќе одам на суд

Орце Костов

Русите истражуваат како да си ги скршат рацете за да избегнат мобилизација

А1он

Суд во Тексас пресуди Алекс Џоунс да плати 50 милиони долари оштета за клевата

Горан Наумовски