Европскиот парламент го изгласа трговски договор помеѓу ЕУ и Велика Британија

Од:

Со 660 гласови „за“, пет „против“ и 32 воздржани европратениците вчера го изгласаа трговскиот договор помеѓу Велика Британија и Европска Унија по Брегзит, со што е отстранета последната бариера за ратификација на Договорот.

Со одлуката на ЕП завршуваат четиригодишните преговори за излегување на Велика Британија од ЕУ.

Претседателката на Европска комисија, Урсула фон дер Лајен денеска ја поздрави одлуката на ЕП.

– Договорот за трговија и соработка (ТЦА) претставува основа за силно и блиско партнерство со Велика Британија. Неговата доследна примена е од суштинско значење, напиша Лајен на Твитер.

Би можело да ве интересира

Бугарскиот европратеник Ќучук избран за прв човек на европските либерали

Жарко Настоски

Европскиот парламент пак заседава во Стразбур, за првпат откако почна пандемијата

Жарко Настоски

ЕУ постигна договор за даночна транспарентност за мултинационалните компании

Велика Британија купува дополнителни 60 милиони дози вакцини Фајзер

Британија ја поддржа Чешка околу протерувањето руски дипломати

Во Британија за 24 часа дадени се повеќе од 600.000 дози вакцини