Европскиот парламент го изгласа трговски договор помеѓу ЕУ и Велика Британија

Од:

Со 660 гласови „за“, пет „против“ и 32 воздржани европратениците вчера го изгласаа трговскиот договор помеѓу Велика Британија и Европска Унија по Брегзит, со што е отстранета последната бариера за ратификација на Договорот.

dobivaj vesti na viber

Со одлуката на ЕП завршуваат четиригодишните преговори за излегување на Велика Британија од ЕУ.

Претседателката на Европска комисија, Урсула фон дер Лајен денеска ја поздрави одлуката на ЕП.

– Договорот за трговија и соработка (ТЦА) претставува основа за силно и блиско партнерство со Велика Британија. Неговата доследна примена е од суштинско значење, напиша Лајен на Твитер.

Би можело да ве интересира

Во Велика Британија уапсено лице за кое се верува дека е член на екстремистичка група

А1он

И Велика Британија со можни рeстрикции на струја во текот на зимата

А1он

Поради кризата и падот на стандардот, зголемен е криминалот во селата во Британија

Мадрид бара од ЕП да го направи каталонскиот прв регионален јазик во официјална употреба

ВИДЕО: Водителката се онесвести, прекината дебатата на кандидатите за британски премиер

Катерина Павлова-Николовска

Британските лабуристи ќе побараат гласање за недоверба на Владата на Џонсон