Европскиот парламент бара ембарго за увоз на нафта, гас и јаглен од Русија

Од:

Европскиот парламент повика на уште посилни санкции на ЕУ против Русија, вклучително и целосен прекин на увозот на енергенси земја, а во мерките да биде вклучена и Белорусија.

dobivaj vesti na viber

Во резолуцијата усвоена денеска со 513 гласа за, 22 против и 19 воздржани, европратениците повикаа на дополнителни санкции против Русија, вклучително и „итно целосно ембарго за увоз на руска нафта, јаглен, нуклеарно гориво и гас што е можно поскоро“.

Ова треба да биде придружено со план за гарантирање на безбедноста на снабдувањето со енергија во ЕУ, како и стратегија за „запирање на санкциите доколку Русија преземе чекори за враќање на независноста, суверенитет и територијален интегритет на Украина во нејзините меѓународно признати граници и целосно да ги отстрани своите војници од земјата.

Постојните санкции сега мора целосно и ефективно да се применат низ ЕУ и меѓународните сојузници на ЕУ како приоритет, велат пратениците. Тие ги повикуваат лидерите на ЕУ да ја исклучат Русија од Г20 и другите мултилатерални организации, како што се УНХРЦ, Интерпол, Светската трговска организација, УНЕСКО и други, „што би било важен знак дека меѓународната заедница нема да му се врати на агресорот. држава“.

За да ги направи санкциите поефективни, Парламентот повикува на исклучување на руските банки од системот SWIFT, забрана на сите бродови поврзани со Русија да влегуваат во територијалните води на ЕУ и да се закотвуваат во пристаништата на ЕУ, како и да се забрани патниот транспорт од Русија и Белорусија. Пратениците бараат и запленување на „целиот имот на руските функционери или олигарси поврзани со режимот на Путин, нивните претставници и посредници, како и имотот во Белорусија поврзан со режимот на Лукашенко“.

Укажувајќи на вмешаноста на Белорусија во војната во Украина, резолуцијата бара санкции против Белорусија да следат по санкциите наметнати на Русија за да се затворат сите дупки во законот што му дозволуваат на Путин да ја користи помошта на Лукашенко за да ги заобиколи санкциите, соопшти Европскиот парламент.

Пратениците укажуваат на шокантните злосторства „несомнено се сметаат за воени злосторства“ извршени од руските војници во Украина, особено во Буча, и на целосното или речиси целосното уништување на Мариупол, Волновак и други градови и села. Тие нагласуваат дека сторителите на воените злосторства мора да одговараат и бараат формирање на специјален трибунал на ОН за злосторства во Украина.

Парламентот повторува дека снабдувањето со оружје мора да продолжи и да се зајакне за да може Украина ефикасно да се брани. Европратениците ја поддржуваат натамошната одбранбена помош за украинските вооружени сили обезбедена од поединечни земји-членки на ЕУ, односно заеднички обезбедена во рамките на Европскиот мировен фонд.

Истакнувајќи дека речиси 6,5 милиони украински граѓани се внатрешно раселени и дека повеќе од 4 милиони луѓе ја напуштиле земјата поради војната, пратениците повикуваат на воспоставување безбедни хуманитарни коридори за евакуација на цивилите кои бегаат од бомбардирањето и зајакнување на мрежите за хуманитарна помош на ЕУ во Украина.

Тие ја осудуваат руската реторика, наведувајќи дека можат да прибегнат кон употреба на оружје за масовно уништување и нагласуваат дека секој таков обид ќе биде одговорен со најтешки последици.

Би можело да ве интересира

Кадиров: Ова е моќна Русија, соработувајте со неа

Украина не сака мировни преговори: Тоа би значело дека Русија победила

Москва: САД се повеќе се директна страна во конфликтот

Катерина Павлова-Николовска

(ВИДЕО) Зеленски: Европската унија не смее да биде супермаркет за богатите Руси

Катерина Павлова-Николовска

Зеленски: Разговарав со Папата

Ана Ололовска

Украинската армија тврди дека од почетокот на војната убиени се над 43.000 руски војници

Ана Ололовска