Европски суд за човекови права бара Русија да ги признае истополовите бракови, Москва одбива

Од:

Европскиот суд за човекови права донесе пресуда со која се повикува Русија да ги признае истополовите заедници. Кремљ реагираше веднаш, наведувајќи дека истополовите бракови во Русија „не се дозволени“, согласно уставните измени усвоени минатата година.

Судот пресуди во тужбата покрената од три руски истополови двојки откако руските власти не им дозволија да се венчаат.

Судот заклучи дека Русија го прекршила членот осум од Европската конвенција за човекови права, кој го нагласува правото на почитување на приватниот и семејниот живот.

– Русија имаше обврска да обезбеди почитување на приватниот и семеен живот на подносителите на барањето, обезбедувајќи законска рамка која ќе им овозможи признавање на нивните врски, се наведува во пресудата.

Европскиот суд за човекови права го отфрли аргументот на Москва дека спротивставувањето на истополовите заедници е широко распространето во Русија, наведувајќи дека „остварувањето на правата на припадниците на малцинството не може да зависи од прифаќањето на мнозинството“.

Би можело да ве интересира

Руски новинар осуден на осум години затвор за ширење „лажни вести“ за руската армија

А1он

Русија: Ја презедовме контролата близу Бахмут

А1он

Уапсен пар среде ресторан во Русија: Зборувале против војната, гостин ги слушнал и повикал полиција

А1он

Познатиот економист Џефри Сакс: Конфликтот во Украина започна пред осум години, флертуваме со трета светска војна

А1он

Руска компанија нуди 66.000 евра на првиот војник кој ќе уништи западен тенк во Украина

А1он

Во Москва се урна хеликоптер што го користи Путин

Ана Ололовска