Европската вселенска агенција побара повеќе финансии од своите членки

Од:

Европската вселенска агенција (ЕВА) побара повеќе финансии од своите 22 земји членки што ќе бидат наменети за заеднички вселенски проекти.

– Патувањето во вселената е од суштинско значење за секојдневниот живот на Земјата, изјави генералниот директорот на ЕВА, Јан Вернер.

Тој има цел – зголемување на буџетот на ЕВА за најмалку 10 отсто во наредните три години. Вкупниот буџет на Европската вселенска агенција во 2019 беше 5,72 милијарди евра од кои 73 отсто беа од нејзините членки.

Франција е најголем финансиер со 1,2 милијарди евра, а веднаш по неа е Германија со 927 милиони евра. Финансиска поддршка дадоа и некои институционални партнери како што е Европската Унија.

На дводневната средба во Севиља целта е да се дебатира за разни проекти и да се донесе одлука за нивно финансирање. Меѓу проектите се и истражување на вселената и одбрана од астероиди.

Би можело да ве интересира

Одложен извештајот за новата преговарачка методологија на проширувањето

Драган Поповски

Индипендент: ЕУ се закани на Британија со санкции ако Лондон не почне со царински проверки во Ирско море

Ана Ололовска

ЕУ до Башар Ал Асад: Неприфатливо е таргетирањето цивили

Ана Ололовска

Хрватска сака да го вклучи западниот Балкан во министерските состаноци за енергија

Ана Ололовска

ЕСИ: Ако не се промени метологијата ниту една земја од Западен Балкан нема да влезе во ЕУ пред 2030

Ана Ололовска

ЕУ бара итни реформи од новата либанска Влада