Европската унија планира нов итен самит за Брегзит

Од:

ЕУ размислува да свика итен состанок на лидерите на ЕУ за Брегзит, јави Би-Би-Си.

Внатрешните дискусии во ЕУ се фокусираат на можно „одржување на самит на лидерите на ЕУ оваа недела“. Европски дипломати за Би-Би-Си изјавиле дека е „постигнат голем напредок во преговорите“ но оти сепак им треба повеќе време.

– Минатата недела почувствувавме дека работите сега ќе се одвиваат многу брзо. Сега сфаќаме дека сè уште сме далеку со ставовите, изјавил анонимен дипломат.

Се очекува Велика Британија да ја напушти Европската унија до крајот на овој месец, а рокот веќе беше одложен неколку пати. Британија првично требаше да излезе од Унијата во март, но не успеа откако парламентот одби да го одобри договорот за Брегзит.

Додека премиерот Борис Џонсон вети дека Велика Британија ќе ја напушти ЕУ на 31 октомври, со или без договор, британските пратеници усвоија закон со кој го принудија да бара одложување на рокот до јануари 2020 година, ако не се постигне договор до 19 октомври.

Би можело да ве интересира

Заев: Соработката со Русија не значи алтернатива за ЕУ и НАТО

Ана Ололовска

Вархелји смета дека Скопје и Тирана треба да почнат преговори пред мај

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Пендаровски-Мас: Силна поддршка од германска страна за отворање на преговори за членство

Ана Ололовска

Мас: Се уште нема готов предлог за промена на методологијата на преговарање

Ана Ололовска

Мас: Никој во ЕУ не ја доведува во прашање пристапната перспектива на Северна Македонија

Ана Ололовска

Мас: Германија ќе придонесе за продолжување на европскиот пат на Северна Македонија

Ана Ололовска