Европската комисија изврши инспекција во неколку компании за гас во Германија

Од:

Европската комисија денеска ги потврди ненајавените инспекции во неколку компании за гас во Германија, како дел од истрагата за можни прекршувања на прописите за еднаква конкуренција на европските енергетски пазари.

dobivaj vesti na viber

Комисијата се сомнева дека компаниите за снабдување, дистрибуција и складирање гас ги прекршиле правилата на ЕУ кои „забрануваат злоупотреба на доминантна позиција“ на пазарот, се вели во соопштението.

Инспекциите беа извршени во понеделникот, во присуство на инспектор од германскиот регулатор за конкуренција, соопшти Брисел, без да даде резултати или имиња на компании.

Ненајавените инспекции се само прелиминарен чекор во истрагата и сами по себе не имплицираат дека компаниите ги прекршиле прописите или го прејудицираат исходот од истрагата, се вели во соопштението и се истакнува дека нема законски рок за нејзино завршување.

Комисијата веќе неколку месеци истражува можни шпекулации на европскиот енергетски пазар. На почетокот на март изрази сомнеж дека „операторите, особено Гаспром, може да ја нарушуваат рамноправната пазарна конкуренција“.

Повод за истрагата за поскапувањето на енергенсите поради ограничувањата во снабдувањето и геополитичките тензии, но и обвинувањата за манипулации на европскиот пазар на гас, јави агенцијата ДПА.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Шел: На Европа ќе и биде тешко да го замени рускиот гас

Технички проблем во германската Контрола на летање

Ана Ололовска

ВИДЕО: Човечка глава пронајдена пред зградата на судот во Бон

Ана Ололовска

Во 2021 година во Германија евидентирани над 2700 инциденти поврзани со антисемитизам

А1он

Германија враќа антиквитети со непроценлива вредност во Африка

Ана Ололовска

Шолц: Ќе одлучам дали ќе учествувам на самитот на Г-20 ако присуствува и Путин

Ана Ололовска