Европската комисија го прекинува договорот со Валнева за вакцината против Ковид-19

Од:

Европската Комисија преку портпаролот за здравство потврди дека го прекинува договорот со фармацевтската компанија Валнева, јави дописничката на МИА од Брисел.

dobivaj vesti na viber

Европската Комисија склучи однапред договор со Валнева за набавка на вакцината против Ковид-19, како што тоа го стори и со сите други фармацевтски компании, но денеска соопшти дека ќе го прекине договорот.

Портпаролот за здравство на Европската Комисија, Стефан Де Керсмакер, ја потврди информацијата денеска на редовниот брифинг за новинари во Брисел, но не соопшти детали за причините.

Тој рече дека одлуката е донесена на ниво на управниот одбор на Европската агенција за лекови и дека одлуката е колективна. Валневна е информирана за информацијата и има до идниот месец да одговори и евентуално да понуди преодно решение.

Валнева изрази жалење поради оваа одлука и преку соопштение истакна дека компанијата не е обврзана да ги врати парите од набавката.

Валнева е француска фармацевтска компанија специјализирана во вакцини како полио и Лајм. Нејзината вакцина против Ковид-19 е одобрена во други земји, како Обединетото Кралство. Вакцината на оваа компанија е развиена по традиционален метод на деактивиран аденовирус, за разлика од Фајзер и Модерна кои развија мРНА вакцини.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ЕК предлага решение за деблокирање на извозот на украински житарки

А1он

ЕК се подготвува за следната фаза на Ковид-19, треба да се зголеми вакцинацијата

А1он

Европската комисија сака да привлече мигранти поради недостигот на работна сила во ЕУ

Европската комисија засега не планира укинување на Ковид сертификатите

Европска комисија: Плаќањето за гас во рубљи ги прекршува санкциите на ЕУ

А1он

Урсула фон дер Лајен во Софија ќе ја потврди поддршката на Европската комисија за бугарскиот план за обнова и развој