Европол: Во Шпанија откриена печатница за фалсификувани документи

Од:

Припадниците на шпанската национална полиција и полицијата на Барселона, со поддршка од Европол разбија организирана криминална група која се занимавала со имотни деликти, илегална имиграција и изработка на фалсификувани документи.

Криминалната мрежа била вклучена во фалсификување и дистрибуција на документи, а исто така тргувала и со оригинални документи, украдени во Шпанија, кои ги користеле луѓе со слични физички карактеристики од земјите од Блиски Исток, со цел да го олеснат нивниот илегален влез во Европска Унија, се наведува во соопштението на Европол.

За време на полициската акција, спроведена во јули откриени се речиси 2.000 фалсификувани пасоши и лични карти од 56 различни националности, а запленети се околу 13.000 евра.

Печатницата за изработка на лажни документи била сместена во куќата на главниот осомничен во Барселона.

Би можело да ве интересира

„Вакцинираната“ Шпанија го избегна актуелниот голем бран на коронавирусот

Катерина Павлова-Николовска

Европол соопшти дека се уапсени седум опасни кибер-криминалци

Ана Ололовска

Шпанија со пакет мерки за поддршка на потрошувачите против поскапувањето на струјата

А1он

Европол уапси 150 лица во девет земји за недозволена трговија преку „темната мрежа“

Ана Ололовска

Шпанските авиопревозници очекуваат повеќе летови оваа зима отколку пред пандемијата

А1он

Париз и Мадрид бараат измена на правилата за регулација на европските пазари на енергија

Ана Ололовска