Европол: Уапсени 101 лице поради криумчарење уметнички дела

Од:

Во рамки на глобална полициска акција спроведена во 103 земји, уапсени се 101 човек и пронајдени се 19.000 украдени археолошки и уметнички дела, соопшти  Европол.

dobivaj vesti na viber

Во операцијата наречена „Атина 2“ разбиена е мрежа за криумчарење  уметнички дела украдени од земјите погодени од војна, но и од музеи и археолошки наоѓалишта.

Меѓу пронајдените предмети има монети од различни периоди, керамички предмети, оружје, фосили и слики.

Во акцијата покрај Европол учествуваше и Интерпол, како и полицијата и царината на Авганистан, Шпанија, Колумбија, Аргентина и Литванија.

Би можело да ве интересира

Европол добива поголеми овластувања

Ана Ололовска

Европол предупредува на опасноста украинските бегалци да станат жртви на мрежите за трговија со луѓе

Ана Ололовска

Во акција на Европол уапсени 29 луѓе поради криумчарење мигранти

А1он

Приведени двајца шверцери од Танушевци, превезувале стока без декларација

А1он

Европол соопшти дека се уапсени седум опасни кибер-криминалци

Ана Ололовска

Европол уапси 150 лица во девет земји за недозволена трговија преку „темната мрежа“

Ана Ололовска