Европа: Ракетните проби на Северна Кореја влијаат врз регионалната безбедност

Од:

Германија, Франција и Велика Британија остро ги осудија десетината тестирања на балистички ракети од страна на Северна Кореја и го известија Советот за безбедност на Обединети нации за примена на санкциите кон Пјонгјанг.

Европските земји апелираат до Пјонгјанг да се ангажира во „суштинските преговори“ со САД за својата нуклеарна и ракетна програма.

Во заедничкото соопштение издадено по средбата зад затворени врати се наведува дека Северна Кореја треба да преземе „конкретни чекори“ во новите преговори со САД и „да се откаже од своето оружје за масовно уништување и ракетните програми на целосен и доверлив начин“.

Дипломатските напори се во застој откако пропадна вториот самит помеѓу американскиот претседател Доналд Трамп и Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун во февруари годинава.

Би можело да ве интересира

Северна Кореја: Разговори со САД би му користеле само на Вашингтон

Ана Ололовска

Крамп-Каренбауер: Ако победи Бајден не значи дека Европа може да смета на Америка во областа на безбедноста

Ана Ололовска

САД тврдат дека нови снимки докажуваат оти Северна Кореја продолжува да произведува нуклеарно оружје

Ана Ололовска

Европските музеи губат 600.000 евра неделно поради пандемијата

Ана Ололовска

САД се подготвени да ги продолжат преговорите со Северна Кореја

Ана Ололовска

Германија: Стабилноста и развојот на Западен Балкан се од витално значење за Европа

Ана Ололовска