Европа нема толку оружје колку што бара Зеленски

Од:

Австрискиот воен експерт Маркус Рајснер смета дека Европа не може да ги исполни барањата на Киев за тешко оружје.

dobivaj vesti na viber

Рајснер, за дневниот весник на јавниот сервис ОРФ, го наведе примерот кога претседателот на Украина Володимир Зеленски побарал 300 ракетни фрлачи.

„Толку висок број во моментов не постои во цела Европа. Франција, Велика Британија и Германија тешко дека имаат двоцифрен број на ракетни фрлачи. Тоа значи дека тие земји ќе мора да останат без оружје за да и помогнат на Украина“, објасни тој.

Би можело да ве интересира

ЕП повика на вклучување на заштитата од абортусот во Повелбата за основните права на ЕУ

Ана Ололовска

Зеленски: Уништувањето на Педагошкиот факултет во Харков е дефиниција за варварство

ЕУ ја потврдува својата поддршка за развојот на иницијативата „Три мориња“

Ана Ололовска

Вучиќ: Драго ни е што ЕП не прифати прекин на преговорите со Србија

Ана Ололовска

Европскиот парламент го усвои годишниот извештај за Србија со првпат формулација за „взаемно признавање“ со Косово

Ана Ололовска

Зеленски на конференцијата на Економист во Атина: Санкциите кон Русија да се спроведат 100 проценти