Европа е единствениот регион каде што продолжува да расте бројот на новозаразени со Ковид-19

Од:

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека минатата недела бројот на случаи на заразени со коронавирус се зголемил за 11 отсто во Европа, единствениот регион во светот каде што бројот на заразени продолжува да расте од средината на октомври.

СЗО во неделниот извештај за пандемијата објави дека бројот на нови случаи на инфекција и смртни случаи од последиците на коронавирусот ширум светот се зголемил за околу шест проценти.

Минатата недела беа пријавени 3,6 милиони нови инфекции и 51.000 смртни случаи.

Директорот на СЗО за Европа Ханс Клуге предупреди дека доколку не се преземат итни мерки наскоро, Европа би можела да забележи уште 700.000 смртни случаи до пролет.

– Европскиот регион останува во канџите на пандемијата на Ковид-19, рече Клуге.

Тој ги повика европските земји да ја забрзаат вакцинацијата и да преземат други мерки, како што се задолжително носење маски и физичка дистанца, за да се избегне употребата на последното средство – целосно затворање.

Тој додаде дека повеќе од милијарда дози вакцини се дистрибуирани низ европскиот регион на СЗО, кој се протега од Централна Азија, и оти стапката на вакцинација е меѓу 10 и 80 проценти.

На глобално ниво, според СЗО, бројот на новозаразени лица се намалил за 11 отсто во Југоисточна Азија минатата недела, а за девет отсто на Блискиот Исток.

Најголем пад на бројот на починати од коронавирусот, 30 отсто, минатата недела е забележан во Африка.

Во Северна и Јужна Америка бројот на заразени е стабилен, а бројот на починати е зголемен за 19 отсто.

Би можело да ве интересира

Омикрон презел дел од генетскиот материјал на настинка покажува студија

СЗО: Омикрон е регистриран во 38 земји, засега нема смртни случаи

А1он

Главната научничка на СЗО вели дека нема потреба од паника поради појавата на омикрон

А1он

СЗО: Омикрон може да ја влоши ситуацијата во Европа

А1он

Портпаролот на СЗО ги пофали компаниите што подготвуваат нова вакцина

А1он

Регионална директорка на УНФПА: Финансиските стимулации за раѓање деца не се доволни

Ана Ололовска