Евроџаст: Терористи нелегално се внесуваат во Европа преку Средоземно Море

Од:

Со бродовите на криумчарите, кои внесуваат мигранти во Европа преку Средоземно Море, се превезуваат терористи на џихадистичката група Исламска држава (ИД), изјави претседателот на Европската агенција за правна соработка (Евроџаст), Мишел Конинкс.

Конинкс ја добила оваа информација во рамки на дејноста на Евроџаст за помош на земјите-членки на ЕУ во нивната заедничка реакција против нелегалната имиграција, тероризмот и киберкриминалот.

Таа истакна дека се уште не е јасно каков проблем би можеле да имаат европските органи за заштита на човековите права поради ваквиот влез на борци на ИД.

Би можело да ве интересира

Два брода потонаа во близина на Тунис, загинаа најмалку 29 африкански мигранти

Потона брод со мигранти кој пловел од Тунис кон Европа, 34 исчезнати

Двајца илегални мигранти се задушија во товарен воз во Тексас

Горан Наумовски

Италијанската влада го обвини „Вагнер“ дека стои зад бранот мигранти во Средоземното Море

(ВИДЕО) Трагедија во Италија: 58 мигранти меѓу кои и деца загинаа во бродолом

Катерина Павлова-Николовска

Цела автобуска компанија се занимава со криумчарење мигранти

Горан Наумовски