Евробарометар: Климатските промени се најголемиот предизвик за ЕУ

Од:

За речиси секој втор Европеец климатските промени се голем глобален предизвик што влијае на иднината на Европската унија и ги гледа демократијата, човековите права и владеењето на правото како нејзини главни страни, покажува најновото истражување на Евробарометар.

dobivaj vesti na viber

Девет од 10 млади Европејци, на возраст од 15 до 24 години, веруваат дека борбата против климатските промени може да придонесе за нивното здравје и благосостојба, а ова мислење го делат 87 отсто од сите учесници во истражувањето.

Огромното мнозинство Европејци ги поддржуваат еколошките цели поставени со Европскиот зелен договор, покажуваат резултатите од специјалното истражување на Евробарометар за иднината на Европа, што беше вчера објавено од Европскиот парламент и Европската комисија.

Зголемувањето на уделот на обновливите извори на енергија во европската економија и поголемата енергетска ефикасност се поддржани од 88 отсто од испитаниците, а 80 отсто се согласуваат дека е важно Европа да стане првиот климатски неутрален континент до 2050 година и да го промовира растот на ниски или возила со нулта емисија.

Како втори најголеми глобални предизвици што влијаат врз иднината на ЕУ се истакнати здравјето (34 проценти) и присилната миграција и раселувањето (30 проценти).

Речиси една третина од испитаниците (31 процент) веруваат дека за иднината на Европа најмногу ќе придонесат споредливиот животен стандард, а 22 проценти сметаат дека тоа е заедничка здравствена политика.

Тие, исто така, придаваат големо значење на поголема солидарност меѓу членките (21 процент) и енергетска независност (20 проценти).

Две третини од испитаниците (68 отсто) веруваат дека ЕУ е место на стабилност во проблематичниот свет, а 67 отсто веруваат дека европскиот проект на ЕУ им нуди на младите светла иднина.

На прашањето со какви предизвици се соочува ЕУ, најчести одговори беа социјалната нееднаквост (36 отсто), невработеноста (32 отсто) и миграцијата (31 отсто). Климатските промени и заштитата на животната средина, освен што се глобални предизвици, се и предизвици за ЕУ, сметаат 32 отсто од испитаниците.

Почитувањето на демократијата, човековите права и владеењето на правото (27 отсто) се сметаат за најголема предност на ЕУ, а 25 отсто сметаат дека нејзината економска, индустриска и трговска моќ се главната предност на Унијата.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Борел: Има недостиг од храна низ цел свет, а таму каде што ја има таа е скапа

Мишел: Европската геополитичка заедница би го олеснила процесот на пристапување во ЕУ

Ана Ололовска

Макрон: Европската политичка заедница е надополнување на процесот на пристапување во ЕУ

Ана Ололовска

Де Алмеида: ЕУ нема да ги продолжи преговорите за Брегзит со Велика Британија

Ана Ололовска

ЕУ вложува дополнителни 200 милијарди евра во одбранбените сили

Ана Ололовска

ЕУ: Бројот на илегални преминувања зголемен за речиси 70 отсто во првите четири месеци од годината

А1он