Евакуирани жителите од околината на Мадрид поради пожар

Од:

Шпанските пожарникари и припадници на армијата се обидуваат да ги изгаснат шумскиот пожар што синоќа изби во регионот Робледо де Чавела, на 40 километри од Мадрид.

Поради пожарот на жителите им е наредено да се евакуираат.

Директорот на мадридската служба за вонредни операции Карлос Новиљо изјави дека е утврден обемот на огнот и оти со канадери ќе се обидат да го изгаснат пожарот.

Се уште не е познато што го предизвикало пожарот, а на терен се 16 противпожарни екипи и три канадери.

Би можело да ве интересира

Протести во Мадрид поради новите рестриктивни мерки

Ана Ололовска

Мадрид ги „стега“ заштитните мерки против ширењето на коронавирусот

А1он

Шпанија со закон ќе забрани да се велича диктаторот Франко

А1он

„Џонсон и Џонсон“ почна испитување на вакцина против Ковид-19 во Шпанија

Ана Ололовска

Градот Барселона му ги одзеде сите одликувања на обесчестениот поранешен шпански крал Хуан Карлос

А1он

Расте бројот на новозаразени во Шпанија, 420.000 случаи на Ковид-19 од почетокот на пандемијата

А1он