Евакуацијата на цивилите од Азовстал ја потврдија и Обединетите нации и Црвениот крст

Од:

Во тек е евакуација на цивилите од Азовстал потврди портапролот на Обединетите нации. Претходно Русија соопшти дека се евакуирани две групи од 21 и од 25 цивили. Евакуацијата на дел од цивилите синоќа ја потврди и баталјонот Азов.

dobivaj vesti na viber

Според украински официјални лица во челичарницата Азовстал има околу 1.000 цивили и уште толку војници. Тие живеат во ужасни услови. Има и повредени војници на кои итно им е потребна помош.

И Црвениот крст се огласи во врска со евакуацијата. Информираше дека се извлечени дел од цивилите и дека се пренесени на побезбедна локација. Не се соопштуваат детали за операцијата се додека како што рекоа од Црвениот крст не се создадат адекватни услови за тоа.

Би можело да ве интересира

Во изминатите 24 часа девет лица го загубија животот во пожари во станови низ Украина

Ана Ололовска

Фон дер Лајен рече дека загинале 100.000 украински војници, ЕК ја избриша изјавата

Ана Ололовска

Руските разузнавачи тврдат дека Полска се подготвува да припои големи делови од Украина

Ана Ололовска

Захарова: НАТО во Букурешт потврди дека не е заинтересиран за политичко и дипломатско решение во Украина

Русите назначија нов шеф на окупираната нуклеарна централа во Украина, последниот беше киднапиран

А1он

Хрватски пратеник искина хартија со буквата „З“

А1он