Евакуација на населението во источна Кина поради тајфунот Хагупит

Од:

Кинеските власти наредија евакуација на жителите поради тајфунот Хагупит, кој со брзина од 90 километри на час се движи кон од источниот брег на Кина.

Кинескиот метеоролошки центар најави дека Хагупит ќе го погоди брегот помеѓу провинциите Жеџијанг и Фуџијан, а последиците од тајфунот ќе бидат почувствувани и во Шангај.

Во Фуџијан евакуирани се рибарските населби, додека туристичките одморалишта се затворени, а стопирани се и градежните работи.

Овогодинешната сезона на тајфуни е релативно блага иако во јуни беа погодени главните речни системи, при што во поплавите загинаа голем број луѓе, а над два милиона беа принудени да се евакуираат. Јунските поплави предизвикаа штета од седум милиони долари.

Би можело да ве интересира

Кина вети голема кампања против климатските промени

Ана Ололовска

Трамп: Кина мора да одговара пред светот за пандемијата

А1он

Гутереш го повика светот да спречи Студена војна меѓу САД и Кина

А1он

Службеник на њујоршката полиција обвинет за шпионажа во корист на Кина

Ана Ололовска

Кина осуди на 18 години затвор бизнисмен кој го критикуваше претседателот Си Џинпинг

Ана Ололовска

Кина испрати трет поморски сателит во вселената

Ана Ололовска