ЕУ: Жалиме што Кина го одобри безбедносниот закон за Хонг Конг

Од:

Европската унија изрази незадоволство поради денешната едногласна одлука на кинескиот Парламент да го усвои законот за национална безбедност за Хонг Конг.

– Жалиме поради ваквата одлуката на Кина, изјави претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел за време на видео разговорот со јужнокорејскиот претседател Мун Џае-ин.

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен истакна дека ЕУ внимателно ќе разгледа како да одговори на кинеската одлука.

Хонгконг во 1997 година е вратен под кинеска управа според принципот „една земја, два система“, со кој е гарантиран повисок степен на автономија отколку во останатиот дел на Кина.

Би можело да ве интересира

Европската унија и постави ултиматум на Полска за судските реформи

Стражај: Словачка докажа дека цврсто стои зад С Македонија за нејзиниот влез во ЕУ

Ана Ололовска

Владимиров: Новата администрација на САД ќе ја помага евроинтеграцијата на С Македонија

Ана Ололовска

Фон дер Лајен: Вложивме милијарди во развој на вакцини, компаниите сега да го исполнат своето

Жарко Настоски

Димитров и Османи во Брисел на средби со Борел и Лајчак

Португалското претседателство со ЕУ ќе настојува да почнат преговорите со Северна Македонија